V dňoch 10-12.4.2015 sa dvaja naši členovia Martina Reková a Martin Šlížek zúčastnili medzinárodného cvičenia v Sološnici a Malackách. Cvičenie bolo zamerané na prácu v náročnom horskom teréne a na spoluprácu jednotlivých zložiek (kynológovia, policajti, hasiči, samaritáni, červený kríž. Cvičenia sa zúčastnilo viac ako 50 osôb. Do pátrania boli zapojené nie len plošné psy, ale aj špeciálne mantrailové psy z Čiech. Cvičenie zorganizovala Bratislavská kynologická záchranárska brigáda.

Partia mladých ľudí sa vybrala na kopec Petrklín osláviť rozlúčku so slobodou jedného z nich. Pred zotmením sa však strhla prudká búrka a do stromu v blízkosti ohniska, kde sa partia nachádzala, udrel blesk. Hlásenie o udalosti zachytili na operačnom stredisku od jedného z nezvestných, ktorý stihol len krátko opísať udalosť a lokalitu, kde sa nešťastie stalo. Potom sa spojenie prerušilo a nepodarilo sa ho obnoviť.

Na mieste nešťastia ako prví zasahovali hasiči a zlikvidovali požiar. Následne polícia zaistila stopy. Do akcie bol nasadený mantrailový pes Cassino so psovodom Lubošom. MT tím za chvíľu našiel prvú z pohrešovaných osôb, ktorú vypočuli kriminalisti. Následne sa rozdelili sektory pre plošné psy, hasiči prehľadali časť plochy v rojnici. Bolo potrebné prehľadať takmer 140ha lesa.

V obci Sološnica pod kopcom Petrklín sa zriadil tábor. Tylové zabezpečenie mali na starosti samaritáni. Ruku k dielu, teda k postaveniu tábora, ale priložili všetci. Záchranárske tímy v zložení psovod, pes a navigátor vyvážali do terénu na štvorkolkách. Martin a Martina boli do terénu nasadení okolo 1nej hodiny ráno. Pre nočné pátrania sa rozhodli nasadiť Martinovu Sáru. Ich nočný sektor bol prázdny, naspäť do tábora sa vrátili za svitania. Po krátkom odpočinku a raňajkách im bol pridelený ďalší sektor. Tentokrát zasahovala ako psovod Martina s Emanom, Martin bol navigátor. Eman v sektore našiel jednu osobu so „zlomenou nohou“. Nájdenú osobu ošetrili a transportovali do tábora. Keď že terén bol náročný aj v noci aj v sobotu sa rozhodli prehľadať iba 5ha sektor.

Sobotné poobedie bolo venované odpočinku, ľahšiemu tréningu v ruine v Malackách a vyhodnoteniu akcie. Nedeľa bola venovaná opäť sektorovému vyhľadávaniu v lese, tentokrát v rovinatom teréne pri Malackách. Na troch 7ha sektoroch sa prestriedali všetky psy. Eman aj Sára našli dvoch figurantov.

Naši členovia Martina a Martin s ich parťákmi sa z víkendu vrátili unavení, ale plní nových skúsenosti.