Preteky v praktickom vyhľadávaní osôb – Varín 2015

Po dlhých a náročných organizačných dní je konečne rozhodnuté. Prvé miesto obsadili Žilinčania Jozef Vrábel a Ján Tiefenbacher, druhé miesto obsadili zmiešaný  Bratislavsko Košický tím Martin Martiš a Kamil Jeremiáš, tretie miesto Policajný tím Lenka Weissova a Juraj Linhart, štvrté miesto tím z Trenčína Laco Stacho a Daniela Kališová, piate miesto Policajný tím Mgr. Tomáš Bartovič a Stanislav Jedlička a na šiestom mieste tím z Bratislavy Lucia Valentovičová a Ladislav Mackových.

A teraz niečo bližšie ku preteku. Pretek bol zameraný na praktické vyhľadávanie osôb v reálnych podmienkach v akých sa stretávame na bežných pátracích akciách na Slovensku. Záchranný tím sa skladal z dvoch psovodov so psami. Každý tím mal k dispozícii mapu s vopred vyznačeným smerom presunu. Hneď po štarte sa súťažiaci museli presunúť na prvé určené miesto podľa mapy. Prvý pochod mal 5 kilometrov na ktorom záchranné tými čakalo prvé prekvapenie od našich kolegov z Horskej služby Mala Fatra v podaní Jozefa Gašicu. Na druhom poschodí bola pripravená pre súťažné tými lanovka. Tu mali tými predviesť zručnosť za pomoci lanovej techniky a tímovej práci sa dostať dole spolu so psami. Po dokončení prvého pochodu na nich čakala prvá plocha. Ta sa nachádzala v bývalej čpavkárni. Plocha merala 130 x 200 metrov, ale hneď na prvý pohľad bolo jasne, že to nebude jednoduché. Husté stromy, vysoká žihľava a malinčie. Tu si záchranári rozložili podľa svojej taktiky danú oblasť a pustili sa do pátrania po nezvestných osobách. Žiaden tím nevedel o aký počet nezvestných sa jedna. Na celí priebeh dozerala rozhodkyňa Helena Pavlíková a jej pomocník Martin Boka. Po vypršaní 15 minútového limitu sa záchranársky tím pustil na druhý 5 kilometrový pochod. Aj tento krát v strede pochodu čakalo prekvapenie a to hneď dve. O prvom sa dozvedeli súťažiaci až neskôr. Jednalo sa o figuranta, ktorý ležal v blízkosti cesty a čakal na náhodne nájdenie psom. A to druhé bolo v preskúšaní podávaní prvej pomoci. S touto disciplínou nám pomáhala organizácia Červený kríž pod vedením Petra Hriža. Po skončení s ošetrovaním záchranársky tím prišiel ku druhej ploche, ktorú bolo treba prehľadať. Tá merala 100 x 550 metrov. Druhá plocha bola prevažne vo vysokom  smrekovom lese, ale aj tu sa našli pekné miesta na ukrytie figuranta. Aj tu ako aj pri prvej ploche nevedeli súťažiaci koľkých nezvestných majú hľadať. Na priebeh dozeral rozhodca Martin Ďurnek a jeho pomocník Veronika Toholová. Po ukončení druhej plochy sa súťažiaci presunuli späť do autokempingu vo Varíne. Prestávku pred nočnou ruinou a po veľmi náročnom dni v horúčavách, ktoré dosahovali až 36 ºC súťažiaci využili hlavne na osvieženie seba a aj svojich štvornohých pomocníkov. Krátko po večeri sme sa vydali smer ruina. Presun bol na automobiloch, lebo ruina sa nachádzala 25 kilometrov od Žiliny v miestnom kameňolome. Kameňolom bol z väčšej časti na svietení a zostávajúce tmavé miesta nám za pomoci elektrocentrál na svietili naši kolegovia z DHZ Priekopa a zdravotný dozor nám robili ľudia z červeného kríža. Záchranné tými mali kameňolom rozdelený na dve časti, každý psovod pracoval samostatne. Po pätnástich minútach hľadania mali záchranári tri minúty na to, aby si vymenili informácie o svojej časti ruiny a vymenili sa. Po ďalších pätnástich minútach svoju prácu ukončili. Nočná ruina trvala, až do skorých ranných hodín. Po krátkom spánku a spočítaní bodov sme sa stretli o 9:00 hod na cvičisku nášho klubu vo Varíne a vyhlásili sme výťazov.

Chcel by som sa hlavne poďakovať organizátorom za hladký priebeh dobre zorganizovaného preteku a súťažiacim za korektné a športové správanie, rozhodcom za objektívne posudzovanie, figurantom, kolegom z HS Malá Fatra, DHZ Priekopa, Červenému krížu za pomoc.

Ďakujeme sponzorom: Happy Dog, Jonson Controls, Starustka desing, Chovateľské potreby Pollito,

Už sa tešíme na ďalšie preteky, ktoré usporiada pre vás náš klub.